Alexa Seleno
@alexaseleno

تابلو چلنیوم

تابلو چلنیوم یک حروف برجسته است که در انواع پانچ، پلکسی دوبل، طلایی و نمونه های دیگر در کارگاه های تابلو سازی تولید می شود.

تابلو چلنیوم چیست؟

تابلو سازی و ساخت تابلو های تبلیغاتی یک شغل است که آمیخته گی آن با فن، هنر، خلاقیت و نوآوری همراه می باشد که البته امروزه دنیای بزرگ تکنولوژی نیز این حرفه را تحت تاثیر قرار داده است به طوریکه یکی از محصولات امروزی این حرفه تابلویی به نام تابلو چلنیوم است که بسیار هم مورد توجه مشتریان قرار گرفته است.

در رابطه با اینکه تابلو چلنیوم چیست هم باید بگوییم که تابلو چلنیوم یک نوع حروف برجسته است که ساخت آن در کارگاه های تابلو سازی انجام می شود و متریال هایی که با استفاده از آنها حروف چلنیوم تولید می شوند عبارتند از چنلیوم، پلکسی گلاس ، پی وی سی و اس ام دی که در ادامه مطلب به آنها خواهیم پرداخت.

چنلیوم

رول چنلیوم یک نوع آلومینیوم است که لبه حروف چلنیوم را تشکیل می دهد.

همانطور که گفتیم تابلو چلنیوم یک حروف برجسته است که باعث برجسته بودن آن یک نوع آلومینیوم است که چنلیوم یا ورق چلنیوم نام دارد؛ در حقیقت اگر حروف را از کنار مشاهده کنیم آن چه که دیده می شود همان چنلیوم است.

پلکسی گلاس تابلو چلنیوم

پلکسی گلاس یک نوع پلاستیک است که روی حروف چلنیوم را تکشیل می دهد.

پلکسی گلاس یک نوع پلاستیک است که روی حروف چلنیوم را تشکیل می دهد؛ در واقع اگر حروف چنلیوم را از روبرو مشاهده نماییم، آنچه که قابل رویت است پلکسی گلاس نام دارد.

پی وی سی تابلو چلنیوم

پی وی سی یک نوع پلاستیک سخت است که به عنوان زیر کار حروف چلنیوم استفاده می شود.
حروف چلنیوم به جهت اینکه در محل مورد نظر نصب شود می بایست دارای زیر سازی باشد که نام زیر سازی آن پی وی سی است و نصب آن به این صورت است که در ابتدا پی وی سی روی زمینه مورد نظر نصب می شود و بعد از آن حروف چنلیوم روی پی وی سی قرار می گیرد.

لامپ تابلو چلنیوم

لامپ حروف چلنیوم از نوع لامپ های اس ام دی بلوکی است که جهت روشنایی حروف مورد استفاده قرار می گیرد.

حروف برجسته چلنیوم را می توان نور پردازی کرد که این عمل با استفاده از لامپ اس ام دی بلوکی انجام می گیرد، به این شکل که اس ام دی های بلوکی را روی زمینه پی وی سی قرار می دهند و با استفاده از منبع تغذیه روشن می کنند.

منبع تغذیه تابلو چلنیوم

اس ام دی های تابلو چلنیوم جهت روشنایی نیازمند منبع تغذیه یا همان پاور هستند.

همانطور که خواندید حروف چلنیوم توسط ترانس روشن می شود که از نظر فنی باید اینطور گفت؛ ولتاژی که اس ام دی های بلوکی برای روشنایی نیاز دارند ۱۲ ولت است که مسلما باید ولتاژ برق شهری را از ۲۲۰ به ۱۲ ولت تبدیل کرد که این مورد با استفاده از ترانس یا همان منبع تغذیه انجام می شود.

تا این قسمت از مطلب با ساختمان اصلی تابلو چلنیوم آشنا شدیم که از این قسمت مطلب به بعد با نکات جالب تری از این تابلو تبلیغاتی محبوب آشنا خواهیم شد.

انواع تابلو چلنیوم

تابلو چلنیوم پانچی، تابلو چلنیوم کریستال، تابلو چلنیوم هفت رنگ و تابلو چلنیوم طلایی از انواع تابلو چلنیوم هستند.
تابلو های تبلیغاتی در صدها مدل تولید می شوند که تابلو چلنیوم هم یکی از آنها بشمار می رود و نکته جالبی که در رابطه با این حروف برجسته باید عنوان کنیم این است که تابلو چلنیوم هم در انواع مختلفی ساخته می شود که در ادامه با پر کاربرد ترین آنها آشنا خواهیم شد.

تابلو چلنیوم ساده

چلنیوم به شکل ساده با استفاده از ورق پلکسی گلاس، رول چنلیوم و پی وی سی تولید می شود.
همانطور که گفتیم حروف چلنیوم با استفاده از پلکسی، چنلیوم، پی وی سی و اس ام دی ساخته می شود که این مدل از چلنیوم را تابلو چلنیوم ساده می نامند؛ در حقیقت تابلو چلنیوم ساده به صورت معمول ظاهری دارد که روی آن پلکسی، لبه آن چنلیوم و زیر سازی آن پی وی سی است.

تابلو چلنیوم پلکس دوبل

تابلو چلنیوم پلکسی دوبل یک مدل تابلو چلنیوم است که با استفاده از دو رنگ پلکسی ساخته می شود.
اگر دور تا دور حروف چلنیوم ساده یک پلکسی گلاس دیگر قرا گیرد، این نوع از حروف چنلیوم را حروف چلنیوم دوبل می نامند که پلکسی گلاس روی آن می تواند رنگی متفاوت از پلکسی گلاس اصلی باشد.

تابلو چلنیوم پانچ

یکی دیگر از انواع تابلو چلنیوم نوع پانچ شده آن است که حالتی کهکشانی و ستاره ای دارد.
چلنیوم پانچی یک مدل از تابلو چلنیوم است که منظور از پانچ در آن یعنی اینکه پلکسی گلاس یا لبه چنلیوم استفاده شده در حروف پانچ شود؛ پانچ کردین هم یعنی اینکه با استفاده از دستگاه، مبادرت به برش و سوراخ کاری یا ایجاد اشکال متفاوت در پلکسی گلاس یا لبه چنلیوم نمود.

در مورد ظاهر تابلو چلنیوم پانچ هم باید بگوییم که بعد از ایجاد پانچ در این مدل از حروف، نمایش آن به شکل کهکشانی یا ستاره ای قابل رویت است که برخی آن را با عنوان تابلو چلنیوم الماسی نیز می شناسند.

تابلو چلنیوم نوراندریک

تابلو چلنیوم نور اندریک علاوه بر روی حروف از پشت حروف هم نور پردازی می شود.
اگر حروف چلنیوم ساخته شود و علاوه بر نور پردازی روی حروف، پشت حروف هم نور پردازی شود، به آن تابلو چلنیوم نور اندریک یا حروف چلنیوم نور اندریک گفته می شود.

تابلو چلنیوم RGB

تابلو چلنیوم RGB نمونه دیگری از تابلو چلنیوم است که روشنایی آن دارای هفت رنگ است.
اس ام دی هایی که در تابلو چلنیوم استفاده می شوند در رنگ های مختلفی موجود هستند و یکی از تنوعاتی که شاملشان می شود این است که نوع RGB آنها نیز تولید می شود؛ ساخت این نوع اس ام دی به این شکل است که درون یک بلوک اس ام دی، سه رنگ قرمز، سبز و آبی قرار داده می شود.

تابلو چلنیوم آر جی بی این قابلیت را دارد که علاوه بر سه رنگ قرمز، سبز و آبی، ۴ رنگ دیگر را نیز به نمایش در آورد که این امر با روشن شدن تلفیقی دو رنگ یا سه رنگ از اس ام دی ها انجام می شود.

تابلو چلنیوم تمام رنگ یا FULL COLOR

تابلو چلنیوم FULL COLOR دارای 16 میلیون رنگ در روشنایی است.

یک نوع دیگر تابلو چلنیوم که مشابه نوع آر جی بی آن است، تابلو چلنیوم تمام رنگ یا فول کالر نام دارد که این قابلیت در آن وجود دارد که می تواند تابلو چلنیوم ساخته شده را به ۱۶ میلیون رنگ تغییر دهد.

در رابطه با اس ام دی بلوکی استفاده شده در این نوع تابلو هم باید اشاره داشته باشیم که درون بلوک اس ام دی ها، ۳ رنگ آبی، قرمز و سبز به همراه یک آی سی به کار رفته است که می توان با استفاده از درایور های مخصوص، ۱۶ میلیون رنگ را از اس ام دی ها دریافت نمود.

تابلو چلنیوم طلایی

تابلو چلنیوم طلایی دارای رنگ طلایی در روی حروف و یا لبه حروف است.
رنگ طلایی یکی از رنگ های پر مصرف در زندگی افراد می باشد که استفاده از آن در تابلو سازی و ساخت تابلو چلنیوم هم بسیار مورد استفاده قرار می گیرد؛ به کار بردن لبه چنلیوم طلایی و یا پلکسی طلایی در تولید حروف چلنیوم از روش های پر کاربرد در این تابلو بشمار می رود.

تابلو چلنیوم کریستالی

تابلو چلنیوم کریستال با استفاده از پلکسی گلاس خرد شده یا کریستال لوستری ساخته می شود.

یک نوع از تابلو چلنیوم که امروزه از جدیدترین حروف های برجسته بشمار می رود، تابلو چلنیوم کریستال است که تولید آن با استفاده از خرده های پلکسی گلاس شیشه ای صورت می گیرد و مراحل ساخت آن اینطور است که بعد از انمام ساخت حروف چلنیوم، خرده های پلکسی گلاس روی حروف چسبانده می شود.

دلیل نام گذاری تابلو چلنیوم کریستالی هم این است که ظاهر پلکسی های خرد شده بعد از اینکه روی حروف قرار می گیرند به شکل دانه های کریستال است.

نکته دیگر از تابلو چلنیوم کریستالی هم این است که علاوه بر پلکسی خرد شده، امکان استفاده از کریستال های لوستری هم روی حروف چلنیوم وجود دارد که چسباندن آن با استفاده از رزین انجام می شود.

تابلو چلنیوم تلفیقی

حروف چلنیوم قابلیت تلفیق با حروف ها و متریال های دیگر را هم دارد که به آن تابلو چلنیوم تلفیقی می گویند.
تابلو چلنیوم دارای مزیت های بسیاری است که یکی از آنها تلفیق با دیگر حروف های برجسته است؛ به عنوان مثال می شود یک نوع حروف برجسته استیل را تولید کرد و روی آن حروف برجسته چلنیوم نصب کرد.

دیگر مثالی که می توان عنوان کرد این است که درون تابلو چلنیوم را لامپ نئون و یا لامپ لاسوگاسی نصب کرد و بسیاری دیگر از این تلفیق ها و موارد مشابه.

تابلو چلنیوم گرد

تابلو چلنیوم گرد همانطور که نام آن مشخص می کند به شکل گرد ساخته می شود.
تابلو چلنیوم علاوه بر اینکه به شکل حروف برجسته ساخته می شود، در اشکال متفاوتی نیز قابل ساخت است که یکی از معروف ترین آنها تابلو چلنیوم گرد است که همانطور که از نام آن مشخص است می توان آن را به شکل گرد تولید کرد و تبلیغاتی که در نظر است را روی آن اعمال نمود.

تابلو چلنیوم جدید

با خلاقیت در ساخت تابلو چلنیوم می توان تابلو چلنیوم جدید تولید نمود.
شاید واژه جدید بودن در رابطه با تابلو چلنیوم کمی گمراه کننده باشد، چرا که معمولا تولید تابلو چلنیوم با توجه به نوآوری و خلاقیت تابلو سازان صورت می گیرد.
اما به طور کلی می توان تابلو های چلنیومی که از جدیدترین ها بشمار می روند را تابلو هایی عنوان کرد که در این مطلب نام برده شده اند؛ و در آخر هم باید به این نکته توجه داشت که تابلو چلنیوم جدید با استفاده از ایده های نو و به کمک تکنولوژی روز تولید می شود.

مزایای تابلو چلنیوم

تابلو چلنیوم ویژگی ها و مزیت های بسیار زیادی مانند تنوع در اجرا، مصرف پایین برق و .. دارد.
تابلو های چلنیوم از مزیت های زیادی برخوردار هستند که مجموع آنها یک عامل مهم در انتخاب تابلو چلنیوم توسط مشتریان به عنوان یک تابلو تبلیغاتی می باشند؛ لذا در ادامه جهت درک بهتر این موضوع به مزیت های اصلی تابلو چلنیوم خواهیم پرداخت.

دوام بالای تابلو چلنیوم

متریال هایی که در ساخت تابلو چلنیوم استفاده می شوند از مقاومت بسیار بالایی برخوردار که با توجه به آن باید اطمینان داشت که تابلو چلنیوم از مقاومت و دوام بسیار بالایی برخوردار است.
در مورد طول عمر تابلو چلنیوم هم می توان تخمین زد که در صورت استفاده از متریال های مرغوب، طول عمر تابلو چلنیوم بین 10 تا 12 سال خواهد بود و طی زمان مذکور فقط کافیست تا اس ام دی ها و منبع تغذیه مورد سرویس و یا تعویض قرار گیرند.

متنوع بودن تابلو چلنیوم

همانطور که تا این قسمت از مطلب با تابلو چلنیوم آشنا شدیم، به این موضوع دست یافتیم که تابلو چلنیوم انواع مختلفی دارد و به شکل های متنوعی قابل ساخت است که باید گفت این مورد بسیار مهم از مزیت های بارز تابلو چلنیوم بشمار می رود.

رنگ بندی تابلو چلنیوم

تابلو چلنیوم در رنگ هایی با تنوع بالا ساخته می شود که علت آن، تنوع رنگ پلکسی گلاس، چنلیوم و اس ام دی ها می باشد؛ لذا با توجه به این مورد می توان حروف چلنیوم را با رنگ های متفاوت تولید نمود و شاهد مزیتی دیگر از تابلو چلنیوم بود.

مصرف پایین برق تابلو چلنیوم

همانطور که گفتیم تابلو چلنیوم قابل نور پردازی است که نور پردازی آن با استفاده از اس ام دی های بلوکی انجام می شود؛ نکته ای که در نور پردازی تابلو چلنیوم از مزیت های آن بشمار می رود این است که مصرف برق اس ام دی های بلوکی بسیار پایین است.
هر بلوک اس ام دی به طور میانگین بین 0.7 تا 1 وات مصرف برق دارد که این مورد، فوق العاده است و در ساخت یک تابلو تبلیغاتی از مزیت های مهم بشمار می رود.
در مورد مقدار جریان مصرفی اس ام دی های بلوکی نیز باید گفت که هر 20 عدد بلوک اس ام دی، جریانی بین 1.3 تا 1.5 آمپر مصرف دارند.

ضد آب بودن تابلو چلنیوم

پلکسی گلاس، پی وی سی، لبه چنلیوم و اس ام دی های ضد آب که در تولید حروف چلنیوم مورد استفاده قرار می گیرند از متریال هایی بشمار می روند که در برابر برف و باران مقاوم هستند که این مورد هم از مزیت های دیگر تابلو چلنیوم خواهد بود.

قیمت تابلو چلنیوم

برای قیمت گذاری تابلو چلنیوم باید دور حروف را متر کرد و مطابق با متراژ آن قیمت را محاسبه نمود.

هر کدام از تابلو های تبلیغاتی با توجه به اجناسی که در آنها استفادع می شود از قیمت های مختلفی برخوردار هستند که تابلو چلنیوم هم به همین صورت است؛ اما نحوه قیمت گذاری تابلو چلنیوم به این صورت می باشد که بعد از ساخته شدن حروف باید دور تا دور حروف چلنیوم با استفاده از متر پارچه ای متر شود و با توجه به نرخ روز هر متر تابلو چلنیوم، قیمت تابلو به مشتری اعلام شود.

روش دیگری هم که می توان متراژ چلنیوم را محاسبه کرد این است که قبل از ساخت حروف و در هنگام طراحی کار با استفاده از نرم افزار های کامپیوتری اقدام به این کار نمود که در همین رابطه می توان یکی از محبوب ترین نرم افزارها در طراحی تابلو چلنیوم و محاسبه متراژ تابلو چلنیوم را نرم افزار کورل دراو نام برد.